Velikonoce v Čakovičkách

Napsal Super User. Posted in co se děje

Blíží se svátky jara a v Čakovičkách se více jak po sto let chodí před Velikonocemi řehtat. Je to jedna z mála tradic, která se ve 21.století ve Středočeském kraji a v našem okolí ještě dodržuje.

Byla by škoda tuto řadu přerušit.

Vysvětlení pro neznalé


dle křesťanských zvyků na Zelený čtvrtek zvony odlétají do Říma. Přestávají vyzvánět, ohlašovat poledne a večer a jsou nahrazeny řehtáním. Řehtání začíná o Zelený čtvrtek odpoledne a večer, v pátek ráno, v poledne a večer. V sobotu chodí všichni hodovat. Děti se vždy schází u kapličky na křižovatce a pod dozorem starších prochází za zvuků řehtaček obcí.

Zde je tedy vysvětlení, proč v Čakovičkách děti nechodí hodovat o Velikonoční pondělí !! 

 

A že nemáte řehtačky, trakaře či klapačky? Zapůjčení není problém!!

Těšíme se na Vaši účast !!!!

Za SK Čakovičky

Jarka Řezáčová

( pozn. admin: Dle popisu starousedlíků chodili v rámci této tradice v pondělí hodovat pouze dospělí  = ti, co neřehtali - dopoledne muži, popřípadě odpoledne ženy. V dnešní době se pomalu stává tradicí, stejně, jak v jiných lokalitách, že i v naší obci chodí "neřehtající" děti koledovat v pondělí )

Krátce z fotoarchivu Jarky Řezáčové :

Úvodní foto nám příblíží historii řehtání v naší obci - báječná ukázka je již z roku 1956 (nahoře)

Zde můžete vidět řehtání z roku 1961

Následuje rok 1978

 ..a na závěr dáme trochu současnosti - například rok 2009 a 2010